2021 Winners

2021 Competitor Scores
2021 Dance Vision Circuit Winners

Top 20 World Pro/Am Dancesport Series & Global Students

Joan Warshall – Hudson Ballroom
Esperanza Chavez – Pavlo Barsuk Dance
Sharon Secord – Arthur Murray Lexington
Ellen Holcomb – FADS Lakewood Ranch
Janet Freeman – Arthur Murray Lexington
Barbara Renick – OC Dance Studio
Elaine Krieger – Michael Neil
Lynda Harris – FADS Lakewood Ranch
Christine Downs – Oceans Dance Studio
Don Gingery – Dancing on the Shore

Tolga Bakircioglu – Image Dance
Jesie Curtis – Dance with Me Ft. Worth
Bill Savage – Dance Daly Ballroom
Less Antman – Dance Daly Ballroom
Marci Bowling – Jozef Parragh
Michael McCarthy – FADS Bloomfield Hills
Mike Ziecik – FADS Bloomfield Hills
Suzan Bock – Dance with Me Ft. Worth
Jane Koszowski – Colorado Dancesport
Kimberly Pace-Arquilla – My Dance Hub

Top Teachers

1st Place  – Duncan King (Arthur Murray Lexington)
2nd Place  – Hudson Oliver (Hudson Ballroom)
3rd Place – Pavlo Barsuk (Pavlo Barsuk Dance)
4th Place – Tiago Fernandes (Dance With Me Ft. Worth)
5th Place – Adam Telessy (FADS – Colleyville)
6th Place – Michael Neil (Michael Neil)

Top American & International Style Students

Top American Style Students

Top Newcomer Gentleman:  Brian Rincker (My Dance Hub)
Top Beginner Bronze Lady:  Ellen Holcomb (FADS Lakewood Ranch)
Top Bronze Gentleman: Bill Savage (Dance Daly Ballroom)
Top Bronze Lady: Joan Warshall (Hudson Ballroom)
Top Silver Gentleman: Mike Ziecik (FADS Bloomfield Hills)
Top Silver Lady: Mary Cederberg (AZ Ballroom – Kraev)
Top Gold Gentleman: Scott Magnesen (FADS Redondo Beach)
Top Gold Lady: Janet Freeman (Arthur Murry Lexington)

Top International Style Students

Top Newcomer Gentleman:  Jerry King (Arkansas Ballroom)
Top Newcomer Lady:  Sharon Secord (Arthur Murray Lexington)
Top Bronze Gentleman: Chris Burkhardt (Ballroom Dance Experience)
Top Bronze Lady: Joan Warshall (Hudson Ballroom)
Top Silver Gentleman: Tolga Bakircioglu (Image Dance)
Top Silver Lady: Esperanza Chavez (Pavlo Barsuk Dance)
Top Gold Gentleman: Scott Magnesen (FADS Redondo Beach)
Top Gold Lady: Christine Downs (Oceans Dance Studi)

Top Studios

Top Small Studio

Hudson Ballroom

Top Medium Studio

Dance Daly Ballroom

Top Large Studio

Dance with Me Ft. Worth

Top Youth Studio

Dance With Us America

2019 Results
2018 Results